KTÜ de döner sermaye eylemi

20 Mart 2019
0 Haber Yorum

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp fakültesinde Türk Sağlık – Sen tarafından organize edilen ve Tıp Fakültesi A Blok önünde yapılan basın açıklamasında çok sayıda sağlık personeli katıldı.

KTÜ Tıp Fakültesinde Türk Sağlık – Sen tarafından organize edilen ve Tıp Fakültesi A Blok önünde yapılan basın açıklamasında çok sayıda hastane çalışanı katıldı. Ellerinde  “Döner sermaye katkımız var, adil dağıtım istiyoruz”, “Döner sermaye sıfırlandı”, “Döner sermaye sistemi acilen değişmeli”, “Döner sermaye artık dönmüyor”, “Memurlar 1 yıldan beri döner sermaye alamıyor” şeklinde dövizler taşıyan grup adına basın açıklamasını Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar okudu.
 
Daha önceki yıllarda yılın ilk beş ayında çalışanların bir miktar döner sermaye alabildiğini kaydeden Serdar, “Bu yılın Ocak ve Şubat aylarında bu durum tersine dönmüş yüzde 22 oranında döner sermaye ödenmiştir. Oysa yönetmelik gereğince Acil Servis, Yoğun Bakımlar, Yanık ve Diyaliz Ünitesi, Ameliyathane ve benzeri yerlerde çalışan her ay maaşlarının yüzde 200’ü, diğer servis polikniklerde çalışan sağlık çalışanları ise yüzde 250’si oranında döner sermaye almaları gerekirken bu oran neredeyse sıfırlanmıştır. Bırakın normal poliklinik ve servis çalışanlarını riskli birimlerde çalışanlar dahi döner sermayelerine aylık 80 Tl ve 150 TL olarak almışlardır” ifadelerini kullandı.
 
Sistemin tıkandığını ifade eden Serdar, “Hastanedeki iş yükü günden güne artarak dayanılmaz hale gelmişken, moral ve motivasyonları bitmiş çalışma azimleri kırılmışken ve neredeyse artık mesleklerinden soğumuşken bir de döner sermayelere dokunmasaydınız bari! Oysa ki sağlık hizmeti bir ekip halinde yürütülmektedir. Daha yılın ilk iki ayında bu durum yaşanıyorsa bundan sonra ki aylarda çalışanları daha zor günler beklediği açıktır. İlimizde bir kaç hastane hariç hemen her hastanede performansa dayalı döner sermaye ek ödemeleri yapılmaktadır. Hastane yönetimi çalışanlara diğer hastanelerde ki emsalleri kadar döner sermaye ödemesi yapmanın yollarını aramalıdır” dedi. Yapılması gerekenleri sıralayan Serdar,  sözlerini şu şekilde sürdürdü: Yüksek öğretim kurumu (YÖK) Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Hükümet gerekli adımları bir an önce atmalı ve sendikaların da görüşünü alarak performansa dayalı ek ödeme döner sermaye sistemini acilen yeniden düzenlemesi gerekmektedir. Bu çerçevede Maliye Bakanlığınca bir çalışma yapılarak 10 yıldan beri arttırılmayan Sağlık Uygulama Tebliği fiyatlarının günün hayat, şartlarına ve enflasyon oranına göre arttırılması sağlanmalıdır. Zira hastanenin en önemli gelirini SGK’dan gelen para oluşturmaktadır.
 
 

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Kategori Diğer Sendika Haberleri
Kategori Diğer Sendika Haberleri
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber