Türk Sağlık-Sen olağan üstü seçim sonuçları

Okuduğunuz haber
MEMURLAR AMWAY VE AWON GİBİ ÜRÜNLER SATABİLİR Mİ?

Biyologlar çalışma alanlarının kesin olarak belirlenmesini istiyor

Anasayfa   /    Güncel    /    Memurlar Amway ve Awon Gibi Ürünler Satabilir mi?

Memurlar Amway ve Awon Gibi Ürünler Satabilir mi?

Türkiye'de çok hızla yayınlan temsilcilik yoluyla yapılan ürün satış sistemi bütün kurumlarda ağ gibi örülmüş durumda

GÜNCEL      14 Nisan 2018 - 18:34     0

Memurlar Amway ve Awon Gibi Ürünler Satabilir mi?

Memurlar Amway ve Awon Gibi Ürünler Satabilir mi?

Türkiye'de çok hızla yayınlan temsilcilik yoluyla yapılan ürün satış sistemi bütün kurumlarda ağ gibi örülmüş durumda. Kamu ve özel sektör gibi kurumlarda temsilcilerin oluşturduğu sistem üzerinden binlerce ürün satılmaktadır. Yılda milyon dolarlarca kar yapan firmaların eli ayağı olan temsilciler için bazı sıkıntılı durumlar olabilir.

Özellikle bayan ağırlıklı temsilci kitlesiyle kozmetik,temizlik ve kişisel bakım ürünleri satılmaktadır. Temsilciler sattıkları üründen kar payı aldıkları gibi sisteme yeni üye kazandırdıkları takdirde onların satışlarından da kar elde etmektedir. Piramit sistemi gibi işleyen sistemlerde en tepedekiler en fazla kar yapanladır. Memurlar da bu sistemde olduğunun görüyoruz.Peki bu kişilerin satış yapması yasal mı? Memurların bu tür ürün satış yapılan işlerde çalışması doğru mu? Bu konular ilgili mevzuat nedir? 

657 sayılı devlet memurları kanunu der ki;

Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı" başlıklı değişik 28 inci maddesi şu şekildedir:

"Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz."

Yine 2011 yılında düzenlenen kanunda 

"İster gezici olsun ister bir dükkanda veya bir sokağın belirli yerlerinde sabit bulunsun, ekonomik faaliyeti sermayesinden fazla bedeni çalışmasına dayanan ve geliri 11 inci maddenin ikinci fıkrası uyarınca çıkarılacak kararnamede gösterilen sınırı aşmayan ve sanat veya ticaretle uğraşan kişi esnaftır. Ancak, tacirlere özgü 20 ve 53 üncü maddeler ile Türk Medeni Kanununun 950 nci maddesinin ikinci fıkrası hükmü bunlara da uygulanır."

Sonuç olarak;

1- Soruda bahsi geçen avon veya amway gibi ürünlerin pazarlanması faaliyeti bir ticari işletme faaliyetidir. Bu ürünün alınıp satılması, buna aracılık edilmesi, ticari işletme üzerinden yapılması gereken faalşyetlerdir. Bu nedenle mesai saatleri dışında olsa dahi, bir ticari işletme tarafından yerine getirilmesi gereken işlerin bir memur tarafından yapılması yasaklanmış bir faaliyettir.

Bu konunu hakkında yeni düzenleme ve mevzuat gelişmelerini personelsaglikgundem.com adresimizden takip edebilirsiniz.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

SON DAKİKA HABERLERİ